The Economist píše o posedlosti rozpočtovými škrty

neděle 29. duben 2012 18:45

„Pomýlenost  dnešní  posedlosti rozpočtovými škrty je nejzřetelnější ve Španělsku“, píše The Economist, přední světový týdeník, zabývající se ekonomikou a mezinárodní politikou.

Hlavním důvodem, proč se nám vrací krize, je, že jsme ekonomice naordinovali nedostatečnou medicínu k její léčbě.  „V recesi,  rozpočtové škrty slouží hlavně k tomu, aby ze slabých ekonomik udělaly ještě slabší“ říká úvodník Economistu. Týdeník dále poukazuje na to, že stále neexistuje  ucelený plán, jak čelit strukturálním poruchám jednotné měny. 

Economist upozorňuje, že Španělsko se do problémů nedostalo díky předchozí rozpočtové rozhazovačnosti státu. Liší se tím výrazně od Řecka. „Španělská šlamastika pramenila z prasknutí úvěrové a realitní bubliny. Spoléhání na samotné rozpočtové škrty, při klesající ekonomice po ohromném krachu zadlužení soukromého sektoru, je receptem na deflaci a depresi, která může dopadnout jako další zhoršení finanční pozice“ píše Economist.

Podle Economistu problém pramení zejména v rozsahu a načasování rozpočtových škrtů. Vyrovnání hospodaření je podle týdeníku nevyhnutelné a žádoucí.  Úsporná opatření však mohou být rozložena do delšího časového období, argumentuje Economist.  A mělo by být uděláno více než doposud, aby se vyvážily negativní dopady rozpočtových škrtů.  „Strukturální fondy EU a Evropská investiční banka mohou  podpořit více investic“ přidává týdeník. „ A monetrání politika Evropské centrální banky by měla být uvolněnější.  Měla by dále snížit úrokové sazby a použít tzv. kvantitativní uvolňování (quantitative easing).  Němci se budou muset naučit tolerovat trošku vyšší inflaci doma, pokud má být inflace eurozóny udržena v náležité úrovni, zatímco se periferní ekonomiky budou přizpůsobovat“ uzavírá The Economist úvahu o úsporných opatřeních.

 

Ivo Hartmann

Ivo Hartmann

Ivo Hartmann

Autor píše o ekonomických tématech, Evropské unii a mezinárodních vztazích.

Politolog a ekonom

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora