Snižujeme deficit a dluh nám roste

pondělí 23. duben 2012 23:06

Příliš mnoho dluhů i příliš mnoho škrtů škodí. Jsme na prahu další recese.

Již několik let bojujeme s ohromnými dluhy, které v uplynulých letech nastřádaly vlády evropských zemí. Evropa se vydala jinou cestou než Amerika a Japonsko. Evropa věří, že seškrtáním výdajů obnoví hospodářskou rovnováhu. Rozhodla se snižovat své deficity úspornými opatřeními. Eurozóna tak seškrtáním výdajů snížila průměrný deficit na 4,1% v roce 2011 z  6,2% v předchozím roce. Jen tak dále tímto tempem a za tři roky máme vyrovnané veřejné finance. Konečně jsme našli recept na to, jak neutrácet více, než vyděláme. Nebudeme si žít nad poměry a nebudeme zadlužovat naše děti. Stát konečně hospodaří jako normální rodina. Chtělo by se přidat ještě několik podobných obecně sdílených pravd, pokud by je nevyvracela další čísla.

Včerejší data Eurostatu ukázala, že přestože se deficity snižovaly, zadlužení rostlo. Míra zadlužení k velikosti ekonomiky (HDP) se zvýšila z 85,3 v roce 2010 na 87,2% v roce 2011. To je nejvyšší míra zadlužení v eurozóně od doby vzniku eura. Nejkřiklavějším případem je pochopitelně Řecko. Přes dramatické úspory a odpuštění velké části dluhu se jeho zadlužení meziročně zvýšilo ze 145%  na 165% HDP.

Deficit a dluh není totéž, i když ho někdy média zaměňují. Deficit je číslo, které si vláda půjčuje ke svému provozu v jednom konkrétním roce. Dluh je celková akumulovaná částka, kterou si vláda v minulosti půjčila. Čili každoroční deficit se přičítá k dosavadnímu dluhu.

Problém se škrty je však ten, že by se měly dělat v době, kdy ekonomika roste. Pak může klesat deficit i dluh. Škrtáme-li v době poklesu, prohloubíme ho. Ekonomika se zmenší a míra dluhu naroste. Padá výroba i služby, roste nezaměstnanost, zvedají se daně. Schopnost  splácet dluh se znovu sníží. Mnoho lidí správně namítá, že jsme se zadlužovali nadměrně i v dobách růstu. To je pravda. Znamená to ale, že protože jsme chybovali v minulosti, máme chybovat i nyní? Statistiky a předstihové ukazatele nám říkají, že Evropa míří znovu do recese. Vinu na tom má nadměrné zadlužení z minulosti i špatně časované škrty. Příliš mnoho dluhů i příliš mnoho škrtů škodí. Nalezení správného poměru jednoho i druhého ve správný čas je úkolem odpovědných, kompetentních a odvážných politiků. Těch  Evropa evidentně nemá nazbyt.   

Ivo Hartmann

Ivo Hartmann

Ivo Hartmann

Autor píše o ekonomických tématech, Evropské unii a mezinárodních vztazích.

Politolog a ekonom

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora